والدین مضطرب و دغدغه‌های آغاز سال تحصیلی  زهرا نصیری/ آموزگار مقطع ابتدایی - روزنامه نگار

والدین مضطرب و دغدغه‌های آغاز سال تحصیلی

 

زهرا نصیری/ آموزگار مقطع ابتدایی - روزنامه نگار
 

آغاز سال تحصیلی برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی با تجربه‌های متفاوتی همراه است. این آغاز برای کودکان دانش‌آموزان، به‌ویژه در پیش‌دبستانی و پایه‌ اول در برخی موارد با اضطراب و نگرانی‌های همراه است، به‌طوری که برخی از دانش‌آموزان چند هفته اول سال تحصیلی را با بی‌تابی و نگرانی به سر می‌برند.

طبق نظر روانشناسان حوزه کودک، در این شرایط معلم مهم‌ترین نقش را برای ایجاد آرامش و اعتماد در دانش‌آموزان ایفا می‌کند. اما تنها چالش آغاز سال تحصیلی، اضطراب دانش‌آموزان جدیدالورود نیست. در برخی موارد والدین کودکان دانش‌آموز بیش از خود آن‌ها دچار اضطراب می‌شوند، در نتیجه علاوه‌بر خود، معلم و فرزندشان را نیز دچار چالش می‌کنند. 
از آنجا که نگرانی‌های مختلف برخی از والدین، مسئله این روزهای مدارس است، موضوع را از دیدگاه چند تن از والدین و معلمان بررسی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


به فرزندم وابسته‌ام! 
خانم وحدتی که فرزند 6 ساله‌اش امسال راهی پیش‌دبستانی شده است، می‌گوید: «دخترم خیلی به من وابسته است و همین موضوع باعث شده است که هر روز چند ساعت دوری از من برای او دشوار شود. با اینکه بیش از یک هفته از حضور او در پیش‌دبستانی می‌گذرد، اما هنوز هم آرام نگرفته و بی‌تابی می‌کند. دخترم هیچ‌وقت مهدکودک نرفته و همه سال‌های نونهالی‌اش را در کنار خودم سپری کرده است. (با لبخند و چشمان اشک‌آلود) راستش را بخواهید خودم هم وابسته دخترم هستم. هم از رشد و ورود او به جامعه خوشحالم و هم دچار اضطراب و نگرانی هستم و بی‌تابی دخترم به اضطراب من دامن می‌زند.»


معلمان در هفته اول مدرسه، محبت خود را در دل دانش‌آموزان بکارند 
خانم ملایی، مدیر آموزشی یکی از مدارس ابتدایی غیردولتی نیز به نگرانی و اضطراب برخی از والدین در آغاز سال تحصیلی اشاره کرده و می‌گوید: «متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که والدین بیش از بچه‌ها اضطراب و نگرانی دارند و این نگرانی را ناخودآگاه به فرزندشان نیز منتقل می‌کنند. به‌طور مثال چند روز پیش، با اینکه فقط سه روز از بازگشایی مدارس گذشته بود، مادر یکی از دانش‌آموزان پایه دوم به مدرسه مراجعه کرده و با نگرانی عمیقی از شیوه تدریس معلم سخن می‌گفت و ناراحت بود از اینکه چرا معلم در این سه روز، تکلیف خاصی به بچه‌ها نداده است. ما برای او توضیح دادیم که در هفته اول مدرسه چنین نگرانی شایسته نیست؛ چراکه در هفته اول، معلم سعی در برقراری ارتباط با دانش‌آموزان دارد تا مهر و محبت خود را در دل آن‌ها بکارد. این موضوع در پایه‌های پایین‌تر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین والدین نباید خود را درگیر چنین نگرانی‌هایی کرده و برای خود و معلم چالش ایجاد کنند.»

والدین مضطرب و دغدغه‌های آغاز سال تحصیلی

والدین به معلم فرزند خود اعتماد داشته باشند 
خانم محبی نیز معلم پایه اول ابتدایی است. او که بسیار خوش‌اخلاق و صبور به نظر می‌رسد، با لبخند می‌گوید: «گرچه اضطراب و نگرانی اول سال، در میان برخی از دانش‌آموزان و والدین آن‌ها وجود دارد، اما نباید خیلی به این موضوع حساس شد و تحت‌تأثیر آن قرار گرفت؛ چراکه اگر معلم خودش را درگیر این موارد بکند، از اصل وظیفه‌اش در قبال چندین دانش‌آموزی که در کلاس دارد، غافل خواهد شد. به نظرم بهترین کاری که معلم می‌تواند برای کاهش اضطراب والدین انجام دهد، برگزاری جلسه دیدار با اولیا در روزهای آغازین سال تحصیلی است. معلم در این جلسه علاوه‌بر معرفی خود، باید به برنامه‌ای که برای سال تحصیلی پیش‌رو تدوین کرده است، اشاره کرده و روش‌های تدریس خود را برای والدین تشریح کند. او همچنین باید انتظاراتی را که از والدین دارد تا به تحصیل موفق فرزندشان کمک کند، در این جلسه با والدین در میان بگذارد. البته منظور از انتظار این نیست که معلم از والدین در امر آموزش کمک بگیرد، بلکه ممکن است انتظار معلم از والدین عدم‌دخالت آن‌ها در روش تدریس و امر آموزش باشد. به هر حال هر معلمی با توجه به علم و تجربیاتی که دارد، روش مخصوص به خود را انتخاب می‌کند و انتظار دارد که والدین به او اعتماد کنند و ابتکار عمل را از او نگیرند.»


والدین از پیش‌داوری بپرهیزند 
در ادامه موضوع را با روانشناس و مشاور یکی از مدارس ابتدایی در میان گذاشتیم تا راهکاری درخصوص دغدغه‌های اضطراب‌ساز برای والدین ارائه دهد.  
وی با بیان اینکه امروزه به‌دلیل تجربه فضای مهدکودک، ورود به پیش‌دبستانی و مدرسه برای اغلب کودکان دلهره‌آور نیست و با ذوق و شوق از آن استقبال می‌کنند، ادامه می‌دهد: «با این وجود، برخی از کودکان در این مقطع دچار اضطراب می‌شوند که در این خصوص اولین برخورد معلم و مهری که در دل کودکان می‌کارد، برای کنترل این موضوع بسیار حائز اهمیت است.» 
این روانشناس در رابطه با نگرانی والدین نیز اظهار می‌کند: «نگرانی والدین چندین دلیل می‌تواند داشته باشد. معمولا والدین کودکانی که دچار بیماری یا مشکل خاصی هستند، نگرانی بیشتری دارند. در این شرایط لازم است معلم اطلاعات کامل را در مورد مسئله موجود، از والدین دریافت کند تا اشرافیت لازم را به شرایط دانش‌آموز مدنظر داشته باشد. این تعامل در میان معلم و والدین باعث ایجاد آرامش‌خاطر و اعتماد برای والدین دانش‌آموز خواهد شد.  
اما در برخی موارد شاهد آن هستیم که برخی از والدین در ابتدای سال، دچار پیش‌داوری می‌شوند و همین امر باعث نگرانی آن‌ها شده و حتی ممکن است اضطراب را به دانش‌آموز نیز منتقل کند؛ از این‌رو والدین باید از پیش‌داوری نسبت به رفتار و روش تدریس معلم بپرهیزند. توصیه ما به این دسته از والدین آن است که محبت معلم را در دل فرزند خود ایجاد کنند و به او اطمینان خاطر بدهند که معلمت تو را دوست دارد. وقتی محبت در دل کودک ایجاد شد، یادگیری و علم‌آموزی حتمی خواهد بود. در این زمینه لازم است والدین به‌منظور ایجاد آرامش در خود نیز، تلاش کنند که از پیش‌داوری بپرهیزند و دغدغه‌های خود را با معلم در میان بگذارند تا معلم آن‌ها را برطرف سازد.» 
وی در ادامه خطاب به معلمان، به‌ویژه در پیش‌دبستانی و مقطع ابتدایی خداقوت گفته و اظهار می‌کند: «شاید اغراق نباشد اگر بگویمکار معلمان پایه‌های پایین در مقطع ابتدایی، جزء سخت‌ترین کارهاست. چون هم باید دانش‌آموز را به خود و مدرسه علاقه‌مند سازند و هم اضطراب و نگرانی کودکان و والدین را به اعتماد و آرامش تبدیل کنند.» 
روزنامه مردم نو