خلاصه ی جلسه ی آشنایی اولیا و دانش آموزان پایه اول مجتمع

جلسه ی معارفه ی اولیا و دانش آموزان پایه ی اول شایستگان در هفته ی آخر مرداد ماه با حضور معاونین، مشاور،مسئول بهداشت و ورزش مجتمع برگزار گردید.

به نام خالق مهربان

عرض سلام و ادب و احترام و شادباش داریم محضر شما اولیای گرامی.

پیشاپیش ماه مهر، فصل رویش و شکوفایی دانایی، رویش طراوت بوستان عشق و محبت، ماه شکوفایی علم و دانش، ماه مهر و مهربانی را به تک تک شما اولیای گرامی تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

خیلی خوشحالیم که در خدمت شما اولیای گرامی و دانش آموزان عزیز هستیم.

والدین بزرگوار موارد مشروحه که بیان می شود می باید توسط دانش آموزان عزیز رعایت گردد. لطفاً در این زمینه فرزندانتان را راهنمایی و توجیه فرمایید.

 1. حضور منظم و به موقع در دبستان و خروج از آن در پایان ساعت مقرر؛ در همین رابطه با خانم تقی لو  ـ مسئول سرویس ها ـ قرارداد بسته شده که همه سرویس ها تا ساعت 30: 7 در مدرسه حضور داشته باشند. بر این اساس چنانچه دانش آموزی سرویسی هست حتماً همکاری لازم با رانندگان سرویس ها را داشته باشید و اگر قرار است خودتان زحمت جابه جایی را داشته باشید حتماً رأس ساعت 30: 7 دانش آموز در مدرسه حضور داشته باشد. لطفاً دانش آموز را از درب مدرسه هدایت و تحویل آقای امینی و معاون مربوطه شود تا دانش آموز احساس مستقل بودن را تجربه و تمرین نماید.
 2. ساعت حضور دانش آموزان در مدرسه از ساعت 30: 7 تا 30: 13 می باشد و همه دانش آموزان سرویسی طبق کارت های طراحی شده که به صورت اعداد می باشد، در جایگاه مربوطه در حیاط مدرسه منتظر راننده خواهند بود و دانش آموزانی که توسط اولیاء جابه جا می شوند در سمت مخالف سرویس ها در حیاط مدرسه ( جایگاه کلاس ها) منتظر اولیاء می مانند لذا لازم به ذکر است که اولیاء محترم فقط در ایستگاه کلاسی منتظر فرزند خود باشند  و در سالن اجتماع ننمایند. در ضمن روزهای نخست سال تحصیلی کادر مدرسه جایگاه ها و موارد مورد نیاز را به دانش آموزان آموزش خواهند داد و از شما اولیای گرامی درخواست می شود که همکاری لازم را در این زمینه با کادر مجتمع داشته باشید.
 3. دانش آموز فقط تحویل اولیاء داده می شود لذا چنانچه یکی از اقوام (عمو، دایی، خاله،عمه و ...)مسئول جابه جا نمودن دانش آموز باشد، حتماً با دفتر هماهنگی نمایید و یا چنانچه مقرر است که دانش آموز به تنهایی رفت و آمد نماید حتماً این موضوع را کتباً اعلام فرمایید در غیر این صورت اجازه خروج به دانش آموز داده نمی شود.
 4. در صورتی که دانش آموز تأخیر داشته باشدحتماً به دفتر مراجعه و برگه تأخیر را دریافت  و تحویل معلم مربوطه نماید.
 5. پوشیدن لباس فرم مدرسه در تمامی روزهای هفته الزامی است حتی در روزهایی که دانش آموزان ورزش خواهند داشت که در ارتباط با لباس فرم ورزشی همکارم ـ سرکار خانم مقدم ـ توضیحات کاملی ارائه خواهند نمود.
 6. در راستای تأمین سلامتی، امنیت، رفاه و آسایش دانش آموزان ، درب مدرسه زودتر از ساعت 13 باز نخواهد شد و ساعت 25: 13 زمان خروج دانش آموزان از کلاس خواهد بود.
 7. رعایت ادب و احترام و حسن رفتار دانش آموز نسبت به مدیر، معاون و مربیان و همکاری با دیگر دانش آموزان از دیگر موارد مهم است.
 8. رعایت بهداشت و نظافت شخصی؛ من جمله کوتاه بودن ناخن ها و مسواک زدن و بهداشت مو حتماً رعایت شود. موهای بلند ترجیحاً کوتاه یا بافته شود. لاک ناخن پاک شود و از انواع آویزهای زینتی (گوشواره، گردنبند و ...) استفاده نشود که بعد ها با مشکل مواجه نشویم.
 9. در صورت ابتلا به بیماری و یا بروز علائمی مثل تب، بی حالی، تهوع و سرگیجه، گلو درد، سرفه و .... لطفاً دانش آموز در منزل استراحت نماید و مراتب را به معاون مربوطه ـ جهت موجه نمودن غیبت ـ اطلاع دهید.
 10. تغذیه دانش آموزان طبق برنامه تغذیه ای که مدرسه اعلام می نماید در نظر گرفته شود و از آوردن تغذیه های غیر مجاز جداً خودداری شود. همچینین آوردن میوه های خاص من جمله توت فرنگی، کیوی و میوه های نوبرانه مجاز نیست.
 11. فرزندتان را عادت دهید که در اول شب با توجه به برنامه هفتگی و روزانه، با کمک شما، وسایلش را جمع و جور کند. بدین ترتیب فردی منظم، وظیفه شناس و منضبط پرورش می یابد.
 12.  اولیای گرامی از مراجعه برای مسایل کوچک به مدرسه خودداری نمایید. اگر چنانچه مسئله یا مشکلی پیش آمد از طریق سیستم نصب شده با مدرسه در تماس بوده و در صورت حل نشدن مشکل بصورت حضوری برای اولیا وقت تعیین می شود و یا می توانید در ساعت دیدار با اولیا که هر هفته یک ساعت مشخص شده ، در مدرسه حضور داشته باشید.

13- لطفا بدون اجازه و هماهنگی دفتر به هیچ عنوان وارد کلاس نشوید،مراتب به دفتر اعلام تا ترتیب اثر داده شود.

14- موقع خرید وسایل مدرسه و لوازم التحریر سعی شود وسایل ساده را انتخاب نموده تا در کلاس برای فراگیران دل مشغولی ایجاد نشود( عدم خرید لوازم التحریر لوکس)

15- لطفا به وقت خواب فرزندتان بیشتر اهمیت بدهید. در ضمن فرزتدتان را به خوردن صبحانه عادت دهید. اگر چنانچه دانش آموز تمایل به خوردن صبحانه نداشت خیلی اصرارنکنید به این دلیل که در روزهای زوج از ساعت 7:45 تا ساعت 8 زنگ صبحانه خواهیم داشت. حتماً نان و پنیر و گردو (لقمه) آماده شود ( کیک و شیر در اول صبح باعث ایجاد حالت تهوع و شکم درد و خواب آلودگی می شود). ساعت 13:10 زنگ آراستگی خواهیم داشت. دانش اموزان 15 دقیقه فرصت دارند تمامی کتابها و تکالیف منزل را در کیف گذاشته لباس فرم و زیر نیمکت ها را تمیز نموده و ... در حقیقت برخی از مهارت های زندگی من جمله تمیز بودن و رعایت بهداشت و احساس مسئولیت را به این شکل به دانش آموزان آموزش خواهیم داد.

16- برنامه هفتگی مهارت های زندگی مشخص و برنامه ریزی شده است که در زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان تاثیر زیادی خواهد داشت و در حقیقت هدف تربیت یک شهروند خوب اجتماعی است. اهداف این برنامه برای پایه اول عبارتند از: خوشرویی، همدلی و کمک به یکدیگر، نظم، تشکر و صداقت

17- ا زهم اکنون به فرزندتان مسئولیت بدهید؛ به فرض زمانی که از مدرسه به منزل می رسد کفش ها را داخل جاکفشی قرار دهد ، لباس ها را مرتب سر جایشان بگذارد ، مسواک بزند و ... د راین صورت فرزند شما احساس مسئولیت و خود ارزشمندی کرده و فردی کارآمد و مفید بار خواهد آمد.

18- چک کردن روزنگار و کیف کودکان توسط والدین از بابت خروج مواد غذایی باقیمانده و جلوگیری از آلودگی و ... به صورت روزانه ضروری است.

19- هیچ وقت فرزندتان را با دیگران مقایسه نکیند زیرا هر دانش آموز توانمندی های خاص خود را دارد.

20- براساس مصوبه وزارتی، فعالیت دبستان تا 26 اسفند ماه سال جاری و 5 خرداد سال آتی ادامه خواهد داشت لذا در تنظیم زمان مسافرت های نوروزی و تابستانی حتماً این موضوع را لحاظ فرمایید.

21- در اولین روز معارفه معلم، توضیحاتی در خصوص نقشه ساختمان از قبیل محل آبخوری و کتابخانه، سرویس بهداشتی و آزمایشگاه و نمازخانه و ... به دانش آموزان ارائه می شود. این اقدام در راستای کاهش استرس و آشنایی با محیط مدرسه است.

 • یکی از دغدغه های دانش آموزان، پیدا کردن دوست و ارتباط با همکلاسی ها است که بهتر است برای او توضیح داده شود که مطمئن باش با تعداد زیادی از دانش آموزان ارتباط برقرار خواهی کرد.
 • نگرانی از تأخیر والدین و سرویس ها پس از پایان کلاس، از دیگر دغدغه های دانش آموزان می باشد. باید این اطمینان را به دانش آموز بدهید که در رأس ساعت مقرر در حیاط مدرسه و در جایگاه مشخص شده منتظر او خواهید بود.
 • توضیحاتی در ارتباط با جایگاه سرویس ها و جایگاه دانش آموزانی که قرار است توسط والدین جابه جا شوند داده خواهد شد.

22- از تدریس کتاب های درسی قبل از تدریس و بعد از تدریس معلم، خودداری نمایید تا فرزندتان در فرآیند یادگیری دچار تعارض نشود. لازم به ذکر اسنت که جلسات آموزشی به صورت دوره ای برای اولیای گرامی برگزار خواهد شد.

23- نمرات دانش آموزان در کارنامه به صورت توصیفی یعنی خیلی خوب، خوب، قابل قبول و نیاز به تلاش خواهد بود.

24- هر دانش آموز بر اساس توانمندی های خود سنجیده خواهد شد.

25-برنامه کتابخانه، برنامه صبحگاهی، برنامه نمایشگاه ها و جشن ها و مراسم ها در قالب برنامه سالانه آموزشگاه طراحی و تنظیم شده است.

26- از نوشتن تمرینات و تکالیف کمکی به فرزندتان جداً خودداری نموده و فقط نقش راهنما را ایفاء  نمایید.

27- روزهای یکشنبه و سه شنبه خانم دکتر یمینی (مشاور) در مدرسه حضور خواهند داشت. لطفاً در صورت نیاز قبلاً به صورت تلفنی ساعات ملاقات رزرو گردد.

28- خودکار، مداد فشنگی، مدادفشاری و مداد شمعی به هیچ وجه تا کلاس سوم کاربرد ندارد.

29- نام و نام خانوادگی فرزندتان بر روی کلیه وسایل او شامل کتاب ها، دفتر و مداد و ... نوشته شود.

30 – دانش آموزان سه روز در هفته با مدیریت خانم کفایی زبان انگلیسی خواهند داشت.

31 – ارائه گزارش روزانه (آنچه در طی روز تدریس و تمرین شده) به همراه تکلیف همان روز از طریق سیستم نصب شده در تلفن همراه اولیاء.

32- ارسال گزارش هفتگی  و مسائل و مشکلات موجود برای هر دانش آموز  در روزهای چهار شنبه از طریق سیستم نصب شده در تلفن همراه اولیاء.

33- اجرای مراسم ها و جشن ها و اعیاد بر اساس تقویم اجرایی

34- بر پایی 8 مورد نمایشگاه به مناسبت های مختلف در طول سال تحصیلی از کارهای دستی دانش آموزان

35- اجرای مراسم و برگزاری جشن تولد برای کلیه دانش آموزان به صورت فصلی از دیگر برنامه ها ی مجتمع است.

36- در طول سال تحصیلی در 3 نوبت آزمون جامع خواهیم داشت. آزمون شماره 1 همان آزمون ورودی مهر ماه است تا میزان تسلط دانش آموز بر مباحث درسی پایه قبلی مشخص شود. آزمون شماره 2 که در دی ماه برگزار می شود، میزان پیشرفت دانش آموز طی سه ماه اول سال تحصیلی را نشان می دهد و در نهایت آزمون جامع پایانی که در اردیبهشت ماه برگزار می شود در راستای سنجش عملکرد دانش آموزان و معلمان در طول سال تحصیلی خواهد بود.

37- برنامه اردوی حیاطی را در اردیبهشت ماه خواهیم داشت و یک برنامه اردوی خارج از مدرسه به صورت نیم روز از ساعت 8 تا 30: 13 که با مشورت شورای معلمان مکان مورد نظر انتخاب می شود. بازدیدهای علمی نیز در طول سال تحصیلی متناسب با نیاز درسی دانش آموزان انجام خواهد پذیرفت.

38- در خانوده هایی که به دو زبان ترکی و فارسی صحبت می شود ؛ سعی کنید که با فرزندتان به زبان فارسی صحبت کنید تا درخواندن و نوشتن، جمله سازی، دیکته و ... مشکل کم تری پیش آید.

39- چنانچه فرزند شما از مشکل جسمی یا روحی خاصی رنج می برد بهتر است که اولیای مدرسه را در جریان موضوع قرار دهید تا در صورت بروز مشکل احتمالی، حمایت کافی از دانش آموز انجام پذیرد.

40-در روزهای پنج شنبه برنامه های شاد و متنوعی همچون کلاس های قصه گویی، بازی و نمایش،کلاس خلاقیت، بازی و ریاضی، ورزش (یوگا و شطرنج)، نویسندگی و موسیقی برگزار خواهد شد.

41- درنهایت اینکه اولیای گرامی؛ هدف ما تربیت شهروندانی متمدن، مترقی و پویا و ایجاد محیط مساعد برای رشد استعدادهای دانش آموزان است.

**مروج سلامت:

 • انجام معاینات دوره ای قد و وزن، معاینات دهان و دندان، معاینات چشم از لحاظ بینائی و فلورایدتراپی از مواردی است که در طول سال تحصیلی لحاظ خواهیم کرد.
 • توزیع قرص ویتامین D3   برای تمامی پایه ها و قرص آهن برای پایه ششم را خواهیم داشت.
 • هر هفته معاینات پوست و مو از لحاظ شوره سر و پدیکلوزیس را خواهیم داشت. سعی کنید موهای بلند کوتاه شود و قبل از آمدن به مدرسه حتماً مو ها را شانه زده و در صورت امکان بافته شود.
 • چنانچه نامه ارجاع از سوی مربی بهداشت داده شد حتماً به پزشک مربوطه مراجعه و برگه مراجعه و پیگیری را تحویل مربی بهداشت نمایید.
 • آموزش بهداشت فردی و محیطی و تغذیه سالم توسط پزشکان متخصص برای دانش آموزان پایه اول مدنظر خواهد بود.
 • در راستای رعایت بهداشت حتماً در اول مهر ماه یک کاور لباس (ترجیحاً پارچه ای) تهیه شود و پشت مقنعه دانش آموز حتماً اسم دانش آموز با خودکار قید گردد.
 • برپایی کارگاه آموزش خانواده ویژه اولیاء در طول سال تحصیلی از دیگر برنامه های مجتمع است.

 

**اهداف پایه اول دوره ایتدایی:

 • اهداف شناختی:
 1. آموزش اطلاعاتی مقدماتی، بهداشتی و امنیتی
 2. آموزش خواندن، نوشتن، حساب کردن و استدلال کردن
 3. آموزش اطلاعات ساده راجع به محیط طبیعی و اجتماعی پیرامون
 4. آموزش برخی آیات ساده و سوره های کوچک قرآن کریم

ـ اهداف عاطفی:

 1. تقویت انگیزه آمدن به مدرسه
 2. علاقمند نمودن کودک به درس
 3. آموزش کنترل عواطف و ابراز آن به نحو مطلوب
 4. علاقه مند کردن کودک به ارزش ها و آداب و رسوم اسلامی

ـ اهداف روانی ـ حرکتی

 1. پرورش تن و روان و حفظ سلامت جسمی و روانی کودک
 2. ایجاد عادت به نظم و تربیت و پرورش روح همکاری با دیگران
 3. ایجاد زمینه شکوفایی ورشد استعداد های هنری
 4. پرورش دقت، کنجکاوی و خلاقیت
 5. ایجاد عادات بهداشتی و امنیتی
 6. آشنایی با نماز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**آئین نامه انضباطی سرویس:

 1. دانش آموزان موظفند حداقل 5 دقیقه زودتر از زمانی که با راننده سرویس هماهنگ نموده اند، در محل حاضر شوند.
 2. اگر بنا به دلایلی دانش آموز دارای سرویس، با وسلیه نقلیه دیگری به دبستان می آید و یا به علت بیماری قادر به حضور درمدرسه نیست، شب قبل با راننده سرویس تماس گرفته و به ایشان اطلاع دهید.
 3. حضور به موقع دانش آموز در درب منزل، به گونه ای برنامه ریزی شود که راننده نیازی به تماس  تلفنی با اولیاء و یا زدن زنگ منزل نداشته باشد.
 4. در صورت بروز مشکل در نحوه سرویس دهی راننده ها، در اسرع وقت مراتب را به سرکار خانم تقیلو ـ مسئول سرویس ها ـ اطلاع دهید و در صورت حل نشدن موضوع را با مدیر یا معاون آموزشی مدرسه در میان بگذارید.
 5. به دانش آموزان تذکرات لازم جهت رعایت ادب و متانت در سرویس و پرهیز از نزاع ودرگیری داده شود.
 6. دانش آموزان باید در نحوه نشستن روی صندلی ها تابع برنامه راننده سرویس باشند.
 7. شماره تماس خانم تقی لو (مسئول سرویس ها): 09128424284

**در نهایت ا زخداوند متعال برای تک تک شما اولیای گرامی و دانش آموزان عزیز، سلامتی، موفقت و سربلندی خواستاریم.

 

آدرس اینستا گرام مجتمع آموزشی شایستگان: www.instagram.com/shayesteganschool

 

وب سایت مجتمع شایستگان: http://WWW.Shayesteganschool.ir

 

شماره تماس:33412627-29